Materiały do Konstrukcji Drewnianych

Materiały do konstrukcji drewnianych

Materiały do konstrukcji drewnianych muszą być nie tylko wysokiej jakości, ale również spełniać rygorystyczne normy oraz kryteria. Jeszcze kilka lat temu większą popularnością cieszyły się domy murowane. Obecnie panuje moda na domy ekologiczne, więc coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie.

Jakie są zalety drewna?

Drewno posiada szereg różnych zalet. Po pierwsze jest to materiał w stu procentach ekologiczny, dzięki czemu pozytywnie wpływa na organizm człowieka. Zapewnia naturalny mikroklimat, co przynosi wiele korzyści w aspekcie zdrowotnym. Ponadto, drewno jest materiałem niezwykle łatwym w obróbce. Wszelkie prace wykonywane za jego pomocą przebiegają sprawnie i bezproblemowo. Montaż również nie przynosi większych trudności, nawet jeśli zdecydujemy się na materiał z gatunku tzw. twardych. Najważniejszą zaletą materiałów drewnianych jest solidność oraz wytrzymałość. Przy odpowiedniej konserwacji pozostaną w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Można śmiało powiedzieć, że jest to najtrwalszy z dostępnych materiałów konstrukcyjnych. Nawet najbardziej wymagające osoby będą zadowolone z jego jakości.

Materiały do konstrukcji drewnianych gotowe do transportu

Warto również wspomnieć o tym, że drewno jest dobrym izolatorem termicznym oraz elektrycznym. Oznacza to, że gromadzi znacznie więcej ciepła, tak więc zaoszczędzimy na ogrzewaniu domu. Należy także pamiętać, że drewno jest materiałem elastycznym. Przystosowuje się do warunków otoczenia, co jeszcze bardziej zwiększa jego żywotność. Konstrukcje drewniane są znacznie lżejsze niż np. konstrukcje wykonane ze stali. Za budowę domu z drewna zapłacimy znacznie mniej, gdyż jest to materiał stosunkowo tani. Na uwagę zasługuje również fakt, że konstrukcje drewniane mogą być wykonywane o każdej porze roku.

Jak wybrać odpowiedni materiał do konstrukcji drewnianych?

Jakość materiału znacznie wpływa na trwałość konstrukcji. Musimy wybrać wysokiej jakości materiał, który spełnia wszelkie wymogi, a także nasze osobiste preferencje. Najpopularniejsze gatunki drewna to m.in. modrzew, świerk, jodła oraz sosna. Modrzew wyróżnia się ponadprzeciętną wytrzymałością, jednak jest nieco trudniejszy w obróbce niż przeciętny materiał drewniany. Jest on niezwykle elegancki oraz klasyczny, więc najczęściej używa się go do budowy schodów, okien, a także drzwi. Świerk jest znacznie tańszym materiałem, ale za to bardziej kruchym.

Podczas procesu suszenia mogą pojawiać się pęknięcia, ale materiał szybko odzyskuje swój pierwotny kształt. Zazwyczaj używa się go do wykonania konstrukcji, ale również schodów, okładzin, czy też podłóg. Jodła to typowy materiał stosowany jako bale konstrukcyjne. Jest ona mało dekoracyjna, ale wytrzymała oraz sprężysta. Sosna to jeden z najtańszych materiałów konstrukcyjnych. Jest on miękki oraz prosty w obróbce.

Jak przedłużyć żywotność drewna?

Na trwałość materiałów do konstrukcji drewnianych wpływa wiele czynników, jednak przede wszystkim musimy wybrać drewno dobrej jakości. Żaden zabieg nie sprawi, że słabej jakości materiał stanie się nagle wyjątkowo wytrzymały. Ważne jest, aby drewno było odpowiednio wysuszone. Ponadto, musi być profesjonalnie przygotowane do procesu montażu. Powinno być również pokryte specjalistycznymi impregnatami, które wydłużają jego żywotność.

W naszej ofercie znajdą Państwo także: