HOME

10 dobrych powodów, aby budować z drewna

Budowa domu z drewna

Budynek z drewna ma perspektywę – pokazuje to również 10-piętrowy budynek mieszkalno-biurowy Banyan Wharf w Londynie. Drewno jest przyjemne w odczuciu, stale odrasta w lesie i ma doskonałe właściwości mechaniczne. Wiele przemawia za drewnem jako materiałem budowlanym. Wieżowce, stacje metra i stadiony piłkarskie są obecnie budowane z drewna. Drewno konstrukcyjne jest zdecydowanie w modzie. W Austrii budownictwo drewniane stanowi już prawie jedną czwartą całej branży budowlanej – z tendencją do wzrostu i to nie bez powodu.

1. Drewno chroni klimat

Drewniane budynki przedłużają składowanie węgla z lasu. Każdy metr sześcienny wbudowanego drewna wiąże w dłuższej perspektywie jedną tonę dwutlenku węgla. Każde ścięte drzewo tworzy przestrzeń dla nowych drzew, które z kolei aktywnie usuwają CO2 z powietrza. Każdy dom z drewna pomaga uniknąć emisji dwutlenku węgla z produkcji innych materiałów budowlanych o dużej emisji CO2, takich jak beton czy stal.

2. Drewno odrasta

Podczas gdy inne surowce potrzebne do budowy stają się coraz rzadsze, drewno stale odrasta. W lasach austriackich co sekundę rośnie jeden metr sześcienny drewna. Zasada zrównoważonego rozwoju, która jest praktykowana od 300 lat, zapewnia, że zawsze dostępna jest wystarczająca ilość drewna. Jedna trzecia rocznego przyrostu drewna w austriackich lasach wystarczyłaby w Austrii na wykonanie z drewna całego rocznego wolumenu budownictwa.

3. Drewno jest ważnym czynnikiem ekonomicznym

Wykorzystanie drewna jako materiału – np. jako budulca – a nie spalanie go, zwiększa jego wartość, jaką można osiągnąć z rodzimego surowca. Przemysł leśny i drzewny jest istotnym pracodawcą, tworzy ważne miejsca pracy, zwłaszcza na terenach wiejskich.

4. Drewno to wysoko rozwinięty materiał budowlany

Intensywne badania i rozwój w ostatnich latach zaowocowały powstaniem nowych materiałów drewnopochodnych, które dają nowe możliwości konstrukcyjne. Drewno klejone krzyżowo – płaski produkt drewniany złożony z kilku warstw drewna ułożonych poprzecznie i sklejonych ze sobą – zrewolucjonizowało budownictwo drewniane i jest kluczem do wykorzystania drewna w budownictwie wielokondygnacyjnym. Płyta z litego drewna może być używana jak płyta żelbetowa.

5. Drewno zapewnia różnorodność w projektowaniu

Komputerowe metody obliczeniowe i produkcyjne pozwalają na zupełnie nowe formy projektowania. Od konstrukcji o dużej rozpiętości po wysokie budynki, wszystko jest możliwe. Coraz więcej uznanych architektów, takich jak Shigeru Ban czy Norman Foster, wykorzystuje potencjał budownictwa drewnianego. Prawdopodobnie najstarszy materiał budowlany w historii ludzkości staje się uosobieniem nowoczesnej architektury i sztuki budowlanej.

6. Drewno szczególnie nadaje się do prefabrykacji

Budowanie z drewna odbywa się w dużej mierze w hali produkcyjnej. Ściany, sufity, a nawet całe pomieszczenia wykonane z drewna są precyzyjnie prefabrykowane w fabryce, bez wpływu warunków atmosferycznych. Gotowe elementy budynku są transportowane na plac budowy i montowane. Taka budowa przebiega bez obciążenia otoczenia hałasem i kurzem. Budynki powstają w bardzo krótkim czasie. Nie są wymagane czasy schnięcia jak w przypadku żelbetu.

7. Drewno posiada nośność wielokrotnego ciężaru własnego

Drewno ma wysoką wytrzymałość przy niskiej masie własnej. Oznacza to, że elementy wykonane z drewna są lżejsze od ich odpowiedników wykonanych z betonu, stali czy cegły. W rezultacie konstrukcje drewniane wymagają mniejszych fundamentów, co pozwala zaoszczędzić miejsce i koszty. Ze względów konstrukcyjnych rozbudowa budynku jest często możliwa tylko przy użyciu lekkiego materiału budowlanego, jakim jest drewno. W rezultacie drewno oferuje decydującą przewagę, jeśli chodzi zagęszczanie zabudowy w miastach.

8. Drewno pali się bezpiecznie

Drewno się pali, ale domy drewniane są co najmniej tak samo bezpieczne, jak domy wykonane z innych materiałów. Podobnie jak wszystkie inne konstrukcje, konstrukcje drewniane muszą spełniać przepisy przeciwpożarowe. W przeciwieństwie do innych materiałów budowlanych, w przypadku pożaru łatwo jest obliczyć i kontrolować zachowanie drewna w ogniu. Drewno pali się powoli, pod zwęgloną warstwą pozostaje nienaruszone utrzymując nośność się przez długi czas.

9. Drewno jest ciepłe i przyjemne

Drewno ładnie pachnie, jest przyjemne w dotyku i tworzy przytulną atmosferę. Jest to ciepły materiał budowlany, który nie odprowadza ciepła z ludzkiego ciała. Drewno może wchłaniać i oddawać wilgotność z powietrza, dzięki czemu zapewnia naturalnie regulowany klimat w pomieszczeniu.

10. Drewno nie generuje odpadów

Po okresie eksploatacji domy drewniane można po prostu zdemontować. Poszczególne elementy nadają się do ponownego wykorzystania a zbędne można spalić. Zmagazynowany podczas wzrostu drzew dwutlenek węgla zostaje ponownie uwolniony i cykl CO2 się zamyka.

Źródło tekstu proHolz Austria, tłumaczenie i redagowanie Abies Polska