HOME

Co 40 sekund odrasta 1 dom

Dom na tle lasu

Austriackie lasy stale się rozrastają.

Fakty:

  • Co sekundę w lasach Austrii odrasta 1m3 drewna
  • To daje 2160 drewnianych domów dziennie
  • Jedna trzecia rocznego przyrostu drzew wystarczyłaby w Austrii na budowę wszystkich budynków z drewna
  • Każdy, kto stosuje drewno, przyczynia się do ochrony klimatu
  • Dom jednorodzinny z drewna wiąże około 40 ton CO2 (to odpowiada emisji CO2 samochodu w okresie 26 lat)
  • Drewno zapobiega emisji CO2 jakie powodują beton, cegła i stal

Drewno jest trwale dostępne

Najważniejszym surowcem Austrii jest drewno. Rośnie w lesie i odrasta w sposób zrównoważony. Każdego roku odrasta około 30 milionów metrów sześciennych drewna. Daje to około 1m3 drewna na sekundę. Przeciętny dom jednorodzinny z drewna wymaga około 40 m3 drewna. Łatwo można wyliczyć że dzienny przyrost zapewnia drewno na budowę 2160 domów drewnianych.

Ile buduje się z drewna w Austrii?

Teoretycznie Austria mogłaby budować same domy drewniane. Obecnie możliwe są nawet budynki wielokondygnacyjne, najczęściej ograniczenia powstają wskutek jeszcze starych przepisów budowlanych a nie możliwości technicznych. Odnawialny budulec, jakim jest drewno, jest w rodzimych lasach w wystarczającym stopniu dostępny.

Najwyższym priorytetem zrównoważonej gospodarki leśnej jest wykorzystanie surowca w mniejszej ilości niż odrasta – a to, co odrasta, wystarczy. Ściśle mówiąc, mniej niż jedna trzecia rocznego przyrostu drewna w austriackich lasach wystarczy do wzniesienia z drewna wszystkich budynków jakie przez rok powstają w Austrii. Oczywiście pozyskane w austriackich lasach drewno zasila również budownictwo drewniane w całej Europie, dlatego z rocznego przyrostu 30 milionów metrów sześciennych wycinane jest ok. 26 milionów.

Podstawą obliczeń wykonanych przez Uniwersytet Zasobów Naturalnych i Nauk Przyrodniczych w Wiedniu jest średni całkowity wolumen budownictwa lądowego w Austrii w ciągu jednego roku. Wszystkie budynki przy wykonaniu z drewna pochłonęłyby 5,8 miliona metrów sześciennych produktów drewnopochodnych. Teoretycznie z corocznego przyrostu drzew można wyprodukować 18 milionów metrów sześciennych wyrobów budowlanych z drewna.

Jak wysoki jest udział budownictwa drewnianego w Austrii?

Według badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Zasobów Naturalnych i Nauk Przyrodniczych w Wiedniu, w roku 2018 udział budownictwa drewnianego w Austrii wynosił 24 procent. Innymi słowami: jedna czwarta wybudowanych powierzchni użytkowych powstała z drewna – tendencja jest rosnąca. Budynki, w których ponad 50 procent konstrukcji nośnej jest wykonane z drewna lub materiałów drewnopochodnych, uważane są za konstrukcje drewniane. W ciągu ostatnich 20 lat (1998-2018) udział budownictwa drewnianego prawie się podwoił.

Więcej konstrukcji drewnianych to większa ochrona klimatu

Drewniane domy przedłużają składowanie dwutlenku węgla z lasu. Dopóki drewno jest używane jako materiał i nie pali się ani nie gnije, CO2 związane w drewnie podczas wzrostu drzew pozostaje zamknięte. Każdy metr sześcienny użytego drewna pozwala w dłuższej perspektywie zaoszczędzić 1 tonę CO2 w atmosferze.

Przeciętny dom jednorodzinny z drewna wiąże około 40 ton CO2. Odpowiada to mniej więcej emisji CO2 samochodu w okresie 26 lat. Zamiast ściętych drzew leśnicy sadzą w lesie nowe drzewa, które ponownie aktywnie pobierają CO2 z otaczającego powietrza. Ponadto drewno zastępuje inne materiały budowlane, takie jak cegłę, beton czy stal. W przeciwieństwie do drewna, ich produkcja jest nasycona CO2. Jeśli stosuje się w konstrukcjach drewno, nie dochodzi przez nie do emisji CO2.

Źródło tekstu proHolz Austria, tłumaczenie i redagowanie Abies Polska