HOME

Rothoblaas – międzynarodowy charakter i przywiązanie do kraju rodzinnego

a 1 — kopia

W samym centrum Tyrolu Południowego działa przedsiębiorstwo Rothoblaas, które od ponad 27 lat opracowuje rozwiązania dla sektora budownictwa drewnianego – wkręty i łączniki do drewna, systemy uszczelnień budowlanych chroniące przed przenikaniem powietrza i działaniem wiatru, rozwiązania w zakresie izolacji akustycznej, systemy zabezpieczeń przed upadkiem i kompleksowa oferta usług dla planistów.

a 2
Robert Blaas (prezes zarządu) i Peter Lang (członek zarządu) © Rothoblaas

„Dzięki najbardziej kompleksowej i zróżnicowanej gamie produktów w całej branży firma Rothoblaas oferuje wszystko, co jest potrzebne, aby wybudować budynek z drewna – z wyjątkiem samego drewna. Tak w dużym uproszczeniu osobie spoza branży można wytłumaczyć, czym się na co dzień zajmujemy,” wyjaśnia z uśmiechem dyplomowany inżynier Michele Dal Ri, kierownik ds. produktu w Rothoblaas. „W firmie jesteśmy przyzwyczajeni do upraszczania złożonych kwestii, aby były bardziej przystępne.“ W Rothoblaas nieustanne dążenie do perfekcji i innowacyjności jest częścią codziennej działalności, ponieważ klienci są zadowoleni tylko z najlepszych rozwiązań.

W 1991 roku firma postanowiła wprowadzić na rynek maszyny i akcesoria dla branży ciesielskiej. Po dwóch latach działalności rozszerzyła swoją działalność z Tyrolu Południowego na inne regiony Włoch. Dzisiaj przedsiębiorstwo zatrudnia 350 pracowników na całym świecie, działa na ponad 75 rynkach międzynarodowych, a jej obroty wynoszą 60 mln euro. Wzrost ten zawdzięcza wizji właściciela i założyciela Roberta Blaasa, który za podstawę kultury przedsiębiorstwa Rothoblaas przyjął innowacyjność i świadczenie usług.

Na przykładzie wkręta możemy zaprezentować wnikliwe przemyślenia producenta, każdy nawet najmniejszy szczegół geometrii jest analizowany i opracowywany w celu zwiększenia właściwości wytrzymałościowych i zastosowania.

1. Szpic zaostrzony – wzbogacony o geometrię opracowaną do zastosowań w szczególnych rodzajach drewna (LVL, drewno twarde itp.), z gwintem z końcem w korkociąg zapewnia szybki i efektywny uchwyt początkowy.

2. Nacięcie – umożliwia rozdzieranie włókien na etapie wprowadzania, co pozwala uniknąć ryzyka powstawania pęknięć i szczelin w drewnie. Pozycja cofnięta nacięcia jest kluczowa dla zagwarantowania doskonałej zdolności uchwycenia i wwiercenia końca wkręta.

3. Gwint – szczegółowo opracowana geometria, umożliwia szybkie i bezpieczne wkręcanie. Gwinty o dużym skoku dobrze sprawdzają się przy wkrętach o średnich i dużych wymiarach, przyspieszając ich wkręcanie. Natomiast gwinty o małym skoku są doskonałe przy niewielkich wkrętach, wymagających dokładności i precyzji na etapie wkręcania.

4. Frez – jest specjalne zaprojektowany aby rozszerzyć włókna drewna i usunąć wióry wytwarzane podczas przesuwania się wkręta. Frez tworzy przestrzeń dla przesuwania się trzonu i ogranicza przegrzewanie.

5. Trzon – woskowanie powierzchni trzonu w znaczny sposób redukuje jego tarcie, a w rezultacie naprężenia skręcające na etapie wkręcania.

6. Żebrowanie pod łbem – charakteryzuje się tnącą formą, która jest w stanie wyciąć wióry przy wyjściu z otworu.

7. Łeb – geometria łba określa wytrzymałość na zagłębianie wkręta.

a 7 1
Wkręty do drewna © Rothoblaas
wkret shk
a 5
Magazyn centralny © Rothoblaas
IMG 0202 scaled
Punkt dystrybucji © Abies Polska
IMG 5844 scaled
Holz Technic Open Day © Abies Polska

Chęć bycia zawsze o krok przed innymi umożliwiła Rothoblaas opracowanie wielu nowych produktów. Do flagowych produktów należy między innymi system łączenia X-Rad. Po uzyskaniu pozytywnej opinii środowiska naukowego i akademickiego system ten został w 2016 roku po raz pierwszy zastosowany w wielopiętrowym projekcie realizowanym na Tajwanie, a obecnie jest rozwijany w różnych częściach świata. Badania naukowe i poszukiwania nowych rozwiązań w celu ciągłego doskonalenia branży budownictwa drewnianego skłoniło Rothoblaas do poszerzenia oferty o nowe, innowacyjne produkty.

Warto wymienić przede wszystkim łącznik Spider do podpartych punktowo stropów płaskich z CLT o dużej rozpiętości i łącznik kątowy TTV oraz usługi, które w branży budownictwa drewnianego nie były wcześniej dostępne. Nowy kątownik Titan V wykazuje znakomite właściwości charakterystyczne w zakresie nośności przy rozciąganiu (100 kN) i wytrzymałości na ścinanie (60 kN). Dzięki temu siły poziome w wielopiętrowych budowlach drewnianych nie będą w przyszłości stanowić problemu. Ciekawe, czy za kilka lat oba te rozwiązania, podobnie jak łącznik X-Rad, staną się „cenionymi klasycznymi rozwiązaniami stosowanymi w budynkach z drewna klejonego warstwowo”.