HOME

Inowacja kluczem do sukcesu

knowhow01

Firma Rothoblaas znajduje się obecnie w okresie silnej ekspansji międzynarodowej. Rozwój ten opiera się na awangardowym podejściu, które odzwierciedla pionierski charakter przedsiębiorstwa: w ambitnych projektach badawczych, rozwoju innowacyjnych produktów oraz przekazywaniu wiedzy. Ekspansja Rothoblaas nie zwalnia tempa. Firma z Południowego Tyrolu kontynuuje rozwój, rozbudowując siedzibę główną w Cortaccia, otwierając nowe filie na całym świecie i prowadząc liczne aktywne projekty badawcze w celu opracowania nowych dedykowanych rozwiązań dla konstrukcji szkieletowych oraz CLT.

Rothoblaas opracowuje i dystrybuuje pięć linii produktów: oprócz linii elementów złącznych, która przyniosła szybki rozwój, zajmuje się szczelnością, wodoodpornością, rozwiązaniami akustycznymi, systemami ochrony przed upadkiem z wysokości w środowiskach publicznych i przemysłowych oraz maszynami i urządzeniami do obróbki drewna.

Obecnie w ośrodku w Cortaccia realizowanych jest ponad 50 projektów badawczych, wiele z nich we współpracy z instytutami badawczymi i międzynarodowymi uniwersytetami. Inżynier Ernesto Callegari, który nadzoruje rozwój niektórych innowacyjnych systemów połączeń w Rothoblaas, pomaga w lepszym zrozumieniu ich istoty.

W ostatnich latach konstrukcja drewniana zaczęła bardziej przypominać tradycyjną konstrukcję żelbetową: budynki mają być wyższe, otwarte przestrzenie, mają być szersze. Dlatego firma Rothoblaas stawia czoła wyzwaniom, które w tradycyjnych konstrukcjach rozwiązano już jakiś czas temu, tj. musi znaleźć proste rozwiązania dość skomplikowanych problemów, jeśli chodzi o drewno – mówi Callegari.

Rothoschool, propagowanie know-how

Rothoblaas oznacza pasję do badań, wyzwań i tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Zakres działań firmy nie kończy się, gdy na rynku pojawi się nowy produkt – know-how zdobyte wraz z rozwijającymi się doświadczeniami zostaje ponownie wprowadzone w życie przez Rothoschool, dział szkoleniowy firmy.

Rothoblaas - złącze Spider
Złącze Spider © Rothoblaas

Dzięki wsparciu wysoko wykwalifikowanych organów i partnerów Rothoblaas szuka rozwiązań i pogłębia złożone procesy techniczne oraz dzieli się wiedzą dotyczącą innowacji z tymi, którzy chcą ulepszyć metody projektowania i budowania z drewna. Szkolenie może być postrzegane jako cenne narzędzie marketingowe. Kursy tematyczne odbywają się w siedzibie głównej w Cortaccia lub w wybranych lokalizacjach na całym świecie, przy współpracy renomowanych uniwersytetów, prestiżowych ośrodków badawczych i wyspecjalizowanych firm z całego świata. Od roku 2020 odbywają się również w Polsce szkolenia Rothoschool jak i szkolenia dla wykonawców w punktach dystrybucji Holz Technic.

Rothoblaas - Sharp Metal
Sharp Metal © Rothoblaas

Niektóre projekty badawcze, które obserwuję, są dobrze opracowane i przemyślane, podczas gdy inne koncentrują się na zastosowaniu instynktów rodem z innych sektorów. Ma to miejsce w przypadku złącza SHARP METAL: chcemy przenieść technologie opracowane w Kanadzie dla sektora motoryzacyjnego do świata konstrukcji drewnianych. W procesie produkcyjnym powierzchnia metalowych łączników jest poddawana specjalnej obróbce w celu uzyskania haczyków, które w elemencie drewnianym pełnią funkcję „rozproszonego gwoździa”. Umożliwia to powierzchniowe przenoszenie naprężeń ścinających, które zwiększają sztywność i wytrzymałość połączenia. To projekt, który rozpoczęliśmy dzięki ścisłej współpracy z profesorem Rolandem Maderebnerem z Uniwersytetu w Innsbrucku, a jego celem jest zastosowanie tej obróbki powierzchni do wybranych przez nas produktów w celu zwiększenia ich wydajności – dodaje Callegari.

Innym interesującym projektem jest łącznik SLOT, wytłaczany profil aluminiowy o wymiarach umożliwiających umieszczenie go w szczelinie między dwoma sąsiadującymi ze sobą panelami w celu wykonania połączenia dla sił ścinających w płaszczyźnie panelu, a tym samym zapewnienia dużej wytrzymałości i sztywności konstrukcji.

Oferujemy także złącze SPIDER: rozwiązanie, które wymagało obszernej i dogłębnej fazy badawczej i które przez jakiś czas prezentowaliśmy na światowych wydarzeniach branżowych, aby uzyskać ważne informacje zwrotne na temat rozwoju tego produktu. Jest to nowy system do budowy podpartych płaskich podłóg CLT umieszczonych bezpośrednio na kolumnach bez potrzeby stosowania belek. Jest to niezwykle innowacyjny system, który znajduje się obecnie na końcowym etapie uzyskiwania certyfikatu ETA. Na twarzy inżyniera Callegariego pojawia się entuzjazm, kiedy opowiada o swoich „dziełach”.

Pracujemy jednocześnie nad rozwojem technologii klejenia, która pozwoli na łączenie obecnie niełączonych podłóg CLT. Jest to system połączeń uzupełniający rozwiązanie SPIDER, obejmujący użycie naszej żywicy epoksydowej XEPOX, która umożliwi kładzenie płaskich podłóg podpartych przy znacznej odległości między filarami. Jest to duży krok w budownictwie drewnianym, ponieważ obecnie wyników tych nie można osiągnąć za pomocą samych metalowych elementów złącznych – mówi inżynier.

Rothoblaas - złącze Slot
Złącze Slot © Rothoblaas
Rothoblaas - klej epoksydowy
Klej epoksydowy © Rothoblaas
Rothoblaas - klej epoksydowy
Klej epoxydowy © Rothoblaas