Kiedy mowa o projektowaniu akustycznym budynków drewnianych, należy pamiętać o możliwości bezpośredniego wpływu na ich konstrukcję. Propagacja dźwięków uderzeniowych może zostać znacznie ograniczona już na poziomie strukturalnym dzięki zastosowaniu wysokowydajnych, wytrzymałych profili dźwiękoszczelnych.
Wysokowydajny profil elastyczny do izolacji akustycznej
Jest to najbardziej efektywne rozwiązanie w zakresie izolacji dźwiękowej budynków drewnianych, mające na celu ograniczenie przenoszenia drgań strukturalnych. Xylofon, nowy profil dźwiękoszczelny marki Rothoblaas, jest wykonany z elastycznej i stabilnej mieszanki poliuretanowej, która w znacznym stopniu ogranicza przenoszenie hałasu strukturalnego od 5 dB do ponad 15 dB. Ta monolityczna kompozycja zapewnia stabilność, wodoszczelność i brak plastyczności w czasie przy grubości samego profilu zaledwie 6 mm.
„Zintegrowana konstrukcja” pozwala nam działać bezpośrednio u podstawy problemu poprzez „rozłączenie” wszystkich punktów kontaktowych wzdłuż ścian i podłóg. „Wiemy, że drewno jest jednym z najlżejszych materiałów, a zatem jednym z materiałów najbardziej wrażliwych na drgania akustyczne o niskiej częstotliwości. ALE: „suchy system warstwowy” zbudowany w „fazach sekwencyjnych” i „nakładających się na siebie” jest jednocześnie technologią konstrukcyjną, która daje nam największe szanse na wyciszenie dźwięków uderzeniowych.” – mówi Michele Dal Rì, kierownik ds. produktu odpowiedzialny za produkty dźwiękochłonne w Rothoblaas.
Boczne przenoszenie hałasu uderzeniowego przez różne ścieżki konstrukcyjne jest kluczowe dla określenia rzeczywistego zachowania budynku z akustycznego punktu widzenia. Wskaźnik redukcji drgań (Ki, j) można określić metodą obliczeń zgodnie z normą EN 12354-1 lub za pomocą testów eksperymentalnych rzeczywistej konfiguracji paneli i połączenia. Odpowiednia konstrukcja akustyczna musi odnosić się do wartości obliczalnych z wyprzedzeniem, nie zaś do testów wykonywanych z perspektywy czasu w odniesieniu do pojedynczych i wyjątkowych przypadków.
Współpraca pomiędzy Rothoblaas i Uniwersytetem Bolońskim stanowi punkt zwrotny w tej dziedzinie: system obliczania standardowego połączenia stanowi potężne narzędzie pomagające projektantom w określaniu parametrów wymaganej izolacji akustycznej.
Szczelność budynków drewnianych jest ściśle związana z izolacją akustyczną: hałas przenoszony przez powietrze jest propagacją energii akustycznej w powietrzu poprzez fale dźwiękowe. Z tego powodu dbałość o szczegóły, zwracanie uwagi na szczelność, prawidłowe oklejanie oraz stosowanie pianek i taśm ekspandujących to idealne rozwiązania dla zapewnienia dźwiękoszczelności w konstrukcjach drewnianych.
Izolacja akustyczna i komfort mieszkalny
W budownictwie wyróżnia się dwie kategorie dźwięków, w zależności od sposobu transmisji:
Hałas powietrzny: medium przenoszącym energię fali dźwiękowej jest powietrze;
Hałas strukturalny: dźwięk przenika przez konstrukcję, przenosząc drgania między pomieszczeniami, również nieprzyległymi.
Konstrukcje drewniane, podobnie jak wszystkie lekkie konstrukcje, nie cechują się wysoką wydajnością akustyczną w zakresie niskich częstotliwości, w szczególności w przypadku dźwięku powietrznego i transmisji drgania strukturalnego przez elementy konstrukcyjne.
W celu zmniejszenia przenoszenia hałasu, konieczne jest przerwanie propagacji drgań. W tym celu stosuje się produkty elastyczne zgodnie z zasadą separacji, tj. stosując działania lub technikę konstrukcyjną, w której izolowane lub oddzielane są elementy, których styk umożliwiłby przenoszenie drgań, a tym samym hałasu.
Produkty elastyczne: elastyczne warstwy rozdzielające umieszczone między elementami sztywnymi, których podstawowym zadaniem jest uniemożliwienie przenoszenia drgań na konstrukcję budynku (na przykład uderzeń lub odgłosu kroków) w obrębie jego ścian działowych. Praca na tym poziomie konstrukcji oznacza rozwiązanie problemu u źródła, zapewniając lepszą elastyczność i tolerancję na etapie obróbki i zmian kolejnych warstw, takich jak pakiety izolacji termicznej i akustycznej lub różnego rodzaju powłoki i izolacje wewnętrznych ścian.

Rothoblaas to włoskie przedsiębiorstwo, które przyjęło innowację technologiczną jako swoją misję, stając się w ciągu kilku lat liderem technologii dla konstrukcji drewnianych i bezpieczeństwa. Dzięki kompleksowemu asortymentowi oraz rozwiniętej i przygotowanej technicznie sieci sprzedaży, przekazało swoje know-how wszystkim swoim klientom, stając się głównym partnerem w zakresie rozwoju innowacyjnych produktów i techniki budowlanych. To wszystko tworzy nową kulturę budowania zrównoważonego, zorientowanego na zwiększenie komfortu mieszkalnego oraz zmniejszenie emisji CO2